HEMEN BİLGİ AL

Halal Villa Booking Bölgede Bulunan Villalar

Bölgede Bulunan Villalar
  • Önerilen Sıralama
  • Fiyata Göre Azalan
  • Fiyata Göre Artan
Aradığınız Filtrelere Göre Sonuç Bulunamadı

Kayaköy

Fethiye’nin en güzel yerleşim yerlerinden olan Kayaköy’ün hikayesi, 11. yüzyılda (Bazı kaynaklar 14. yy olarak da belirtiyor.) başlıyor. Burası, Likya Uygarlığı’nın yerleşim yeri üzerine kurulmuş bir Rum köyü. Aslında buraya köy denmesi biraz haksızlık olabilir. Çünkü burası ticareti ve sosyal hayatı gelişmiş, 20.yy’a kadar 25 bin kişinin yaşadığı kocaman bir kent aslında. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Türkiye- Yunanistan arasında yapılan anlaşmayla buradaki Rumlar ve Batı Trakya’daki Türkler yer değiştirmiş. Trakya’dan göçen Türklerin bir kısmı buraya yerleştirilmiş. Fakat buradaki yaşama uyum sağlayamayan Türkler, köyü terk etmişler. Kayaköy’ün kaderi hep terk edilmek olmuş yani. Önce Likyalılar sonra Rumlar ve son olarak Türkler.

Kayaköy'de Gezilecek Yerler

Afkule Manastırı: Kayaköy’e 3 km uzaklıkta bulunan bu tarihi manastır, Kayaköy’e gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Kimi inanışlara göre Hz. İsa yüzyıllar öncesinde bu mağaraya saklanmıştı. Oldukça dik yamaçlı ve patika bir yol aracılığıyla ulaşılan manastırda, şehrin kirli havasından kurtulup bol bol oksijen solumak mümkün. Deniz manzarasının hemen yanında konumlanmış bu harika yerin asıl ismi Hagios Elefterios Manastırı olarak geçiyor. Fakat halk arasında “Af Kule” olarak anılıyor. Karaköy’e 3 km uzaklıkta bulunan Af Kule manastırı, fotoğraf tutkunları için oldukça iyi bir seçenek oluşturuyor.

Kayaköy Hayalet Şehir: Dar sokakları ve kendine özgün mimarisiyle göreni büyüleyen Kayaköy Hayalet Şehir, hem yabancı hem de yerli turistlerin ilgisini çeken yegane mekanlardan biri. 20 yy’ın başlarından kalan, yüzlerce terkedilmiş ev ve kilise gibi yapıları bulunduran bu bölge, şimdilerde müze olarak kullanılıyor. Yine şehrin içerisinde bulunan ve  günümüze sadece kalıntıları ulaşmış olan tarihi Panagia Pirgiotissa ve Taksiyarhis Kiliseleri'ni "mutlaka görülmesi gerekenler" listenize ekleyebilirsiniz. Binden fazla taş ev, 2 yel değirmeni, çeşmeler ve sarnıçlar hayalet şehirde gezilebilecek diğer güzel mekanların başında geliyor.

Gemile Koyu: Kayaköy’e 6 kilometrelik bir mesafede bulunan Gemile Koyu, zeytin ve çam ağaçlarıyla çevrili huzur dolu bir atmosfere sahip. Kayaköy’e gelenlerin mutlaka uğraması gereken bu etkileyici koya hem kara yoluyla hem de tekne yolculuğuyla ulaşabilmek mümkün. Aynı zamanda dalış meraklısı ziyaretçiler bu kusursuz güzelliğin tadını çıkarabilmek için koyda dalış yapabiliyor.

 

Karşılaştırmalar

Karşılaştırmalara eklediğiniz villa bulunmamaktadır