Bir Turizm İlçesi Fethiye

Muğla’nın en güzel ilçelerinden biri olan ve her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan Fethiye’de gezilecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Öncelikle yerli turistlerimiz Fethiye’nin en güzel rotalarına olayca ulaşabilirken birbirinden farklı aktivitelere de katılma şansına sahip oluyor. Tabi ki tarihi bir gezintiye çıkmak istediğinizde yine bir turizm ilçesi olan Fethiye’yi mutlaka görmeniz gerekecek. Örneğin, ülkemizin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu Likya Yolu, Fethiye’dedir. Ayrıca adalardan plajlarına kadar kendine özgü bir coğrafyası olan Fethiye doğası, koyları ve manzarasıyla ünlüdür.

Fethiye’de Gezilecek En Güzel Yerler
Listenin ilk sırasında Ölüdeniz bulunmaktadır. Antik Çağ’da güneş ve ışık diyarı olarak adlandırılan bu bölgede muhteşem kum ve deniz manzarası dikkat çekmektedir. Ayrıca turkuaz rengi denizi de görülmeye değerdir. Fethiye merkeze sadece 13 km uzaklıktadır. Yazımızın devamında Fethiye’de gezilecek en güzel yerler, alt başlıklarla paylaşılmıştır. Belcekız Plajı: Ölüdeniz’deki Belcekız plajında çok sayıda restoran ve cafe bulunuyor. Üstelik burada yamaç paraşütü ve yürüyüş gibi aktiviteler de yapılabiliyor. Belcekız plajında bu yüzden dilediğiniz kadar güneşlenebilir ve harika bir vakit geçirebilirsiniz.

  • Kelebekler Vadisi: Doğal güzelliği ile sizi büyüleyen ve 80’den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapan Kelebekler vadisinde çok sayıda şelale ve nehir bulunuyor. Haliyle Fethiye’ye giderseniz Kelebekler Vadisi’ni görmeden dönmeniz, tatilin anlamını yitirmesine neden olabilir.
  • Kayaköy: Fethiye’de görülmesi gereken yerler arasında Kayaköy’de bulunuyor. Şapeller, kiliseler ve üst üste sıralanan evleriyle dikkat çeken Kayaköy’ün eski adı Levissi’dir. Bölgede ilgi çekici butik oteller ve atölyelerin genel mimarisi de sizi heyecanlandıracak cinsten.
  • Kabak Koyu: Kabak Koyu genelde gençlerin tercih ettiği koylardan biri. Konaklamak isteyen tatilcilerin de ziyaret ettiği bu koyda dalış ve tekne turları sıkça yapılıyor. Ayrıca kültür gezisi planlıyorsanız burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.
  • Gemile Adası: Türkiye’deki doğal sit alanlarından biri olan Gemile Koyu’nun eski adı Aya Nicola’dır. Bölgede Hristiyanlık dönemine ait çok sayıda eserler yer alıyor. Ayrıca Kızılçam ormanlarının tüm güzelliği de bu adadan seyredilebiliyor. Uzun ve güzel bir manzara gözlemlemek isteyenler mutlaka Gemile Adası’nı ziyaret etmeli.