Fethiye'de Yapılabilecek En İyi 6 Şey

Türk lezzetleri söz konusu olduğunda, Türkiye'de Fethiye'yi öğrenmek herkese uçağa binme konusunda ilham veriyor. 

Akdeniz kıyı şeridinde yer alan bu pitoresk bölge, Turkuaz sahilinin merkezi bir yelken merkezidir ve dünyanın dört bir yanından uluslararası yatlar için denizcilerin oyun alanıdır. 

Fethiye'de Öne Çıkan 6 Yer

ÖLÜDENİZ:  Bu kozmopolit, deniz kenarı tatil beldesi, Türkiye'nin en çok fotoğraflanan plajlarından biri olan Mavi Lagün sayesinde ün kazanmaktadır. 

Yine de hayranlık duyulacak çok şey var. Herhangi bir yabancı, muhteşem Akdeniz-deniz manzaralarının yanı sıra ideal güneşlenme ve yüzme koşulları sunan ana şehir merkezindeki kumlu plajı sevecektir. 

Yamaç paraşütü, katılımcılar yakındaki Baba dağından inip Ölüdeniz sahilinde bir iniş pistine geldiklerinden favori bir aktivitedir. 
Sahil beldesi ayrıca eğlence ve Türk ve dünya yemekleri sunan çok sayıda bar ve restoran sunmaktadır. 

Nitekim Türkiye'de dinlenmeye odaklı bir tatil için Ölüdeniz iyi bir seçimdir. 

Çalış Plajı: Muhteşem kumlar ve su sporları peşinden koşturuyorsanız, Çalış Plajı'na gidin. 

Bu tatil beldesi, gündüzleri uykulu ve aile temalı gece hayatı için en iyi olan hareketli bar ve restoranlarla kaplı uzun gezinti yolu ile en çok güneş ışığını yaratır. 

Orayı canlandırmak için otobüsler düzenli olarak Fethiye şehir merkezine gitmektedir. 

Yolcular özellikle Çalış plajında ​​gün batımını sevecekler.

Hisarönü ve Ovacık:  Ölüdeniz'den yamaçta ve iç kesimlerde, yan yana oturan bu iki köy, başlangıçta turizmin taşkınlığıyla başa çıkmak için inşa edilmiş. 

Her ikisi de tatiller için ideal üsler oluşturur ve çarpıcı Toros dağlarının arka plan manzarasını sunar. İngiliz turistler tatil pazarlarının büyük bir bölümünü oluşturuyor ve Ovacık da mülk satın alıp burada yaşamak isteyen gurbetçilere de hitap ediyor.

Fethiye Kasabası: Burası Fethiye bölgesinin atan kalbi ve alışveriş, yeme içme ve gece hayatı merkezidir. 
Yat limanının yakınındaki pahalı kaliteli restoranlardan geleneksel balık pazarı lokantalarına gidip sokak yemeği satın almak için seçiminizi yapın. 

Kalkan veya Dalaman gibi yakınlardaki diğer yerleri ziyaret etmek veya Türkiye'de daha uzaklara gitmek için otogar denilen merkez otobüs terminali ucuz ve sık servisler sunuyor. 

Keşfedeceğiniz ilk yerin Fethiye olduğundan emin olmak iyi bir fikirdir.

Fethiye'de Yapılabilecek En İyi 6 Şey

Fethiye yapılacak çok şeye ve görülecek yerler ortaya koyar. Başlamak için mükemmel bir yer, müze ve amfitiyatro gibi önemli simge yapılar da dahil olmak üzere ana şehri keşfetmek. 

Ayrıca, Roma döneminden kalma eski bir ritüel olan traş olmak, geleneksel restoranlarda yemek yemek ve Türk hamamında kendinizi şımartmak suretiyle Türkçeye özgü her şeyin tadını çıkarın. 

Aksi takdirde, yukarıda bahsedilen yerleri ziyaret etmenin yanı sıra, aşağıdaki öneriler en iyi turistik yerler ve mutlaka görülmesi gereken yerlerdir.

Kelebekler Vadisi:  Türkiye'ye bilgi veren herhangi bir gezgin, gezi güzergahınıza Kelebekler Vadisi'ni koy diyecektir. 

İki dağ arasında yer alan bu tenha ve pastoral konum, Tabiat Ana ile bir arada olmakla ilgilidir. 
Küçük şelaleleri görmek için vadinin arkasına doğru yürüyün veya kristal mavi denizde şnorkelle yüzmeye gidin. 
Oraya ulaşmak kolaydır. 

Ölüdeniz sahilinden bir su taksisi alın, günlük bir tekne turuna atlayın ve diğer önemli yerleri ziyaret etmek için bir gecede Mavi Yolculuk için kaydolun. 

Likya Yolu Yürüyüşü: Pek çok insan, Antalya'dan Fethiye'ye uzanan 500 kilometrelik Güneybatı Likya Yolu'nda yürüyüş yapmak için Türkiye'ye seyahat ediyor. 

Bu, doğa harikası bir kutlamadır ve antik çağlara ve Likya Uygarlığına dair büyük bir kavrayışa sahiptir. 
Bu krallık ileri görüşlü ve sağlam demokratik ilkeleriyle biliniyordu ve yürüyüş birçok dağınık antik kenti ve arkeolojik alanı ele geçirdi. 

Türk Rivierası'na yelken açın: Fethiye, denizde olmanın tadını çıkarırken sahil beldelerinde, gizli koylarda ve koylarda kullanabileceğiniz birçok Mavi Yolculuk rotasından ve ilgi çekici yerlerden oluşan merkezi bir nehir merkezidir. 
Bazı insanlar marinadan özel bir yat kiralarken, diğerleri ana limandan kalkan geleneksel bir gulet gezisi için rezervasyon yaptırır. 
Bu rotalarda Yunan adalarına bile yelken açabilseniz de, Fethiye'den popüler bir seçenek, Kalkan ve Patara gibi diğer yerlere uğrayarak, üç gecelik Olympos gezisidir. 

Yelken açarken, bu bölgede yaşayan nesli tükenmekte olan caretta caretta kaplumbağalarını görmeyi bekleyin. 

Kayaköy Hayalet Köy: Kayaköy hayalet köyüne uğramak için popüler bir gezi.  Bu terk edilmiş topluluk, yamaçları kaplayan terk edilmiş kiliseler, okullar ve evlerde yaşıyor. 

Tarihsel zaman çizelgesindeki dönüm noktası, yaklaşık 100 yıl öncesine, Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılmasından sonraki Türk Kurtuluş Savaşı'na kadar uzanıyor. 

Lozan anlaşmasının ardından, Yunanistan'daki Kayaköy Yunan vatandaşları ile Türk vatandaşları arasında nüfus mübadelesi gerçekleşti. 

Ancak, geri dönen Türkler yeni buldukları yaşamlarına uyum sağlayamadılar ve başka yerde istikrar aramak için köyü yavaş yavaş terk ettiler. 

Oraya otobüse binin veya bir jeep safari turuna katılın ve sonrasında bazı geleneksel Türk yemekleri için yakındaki restoranlara uğramayı unutmayın. 

Rodos Yunan Adası'na feribot: On İki Ada grubunun bir parçası olan Rodos, feribotlarla yapılan popüler bir günübirlik gezidir ve oraya vardığınızda, keşif için güzergahınızı hazırlayın. 

Ortaçağdan kalma eski şehir, UNESCO Dünya Mirası alanı ve Yunanistan'ın en popüler turistik yerlerinden biri zevktir. 
Sabah yola çıkıp akşam dönüş, Fethiye'de mutlaka yapılması gereken bir şey.

Tlos Antik Kalıntıları:  Çoğu zaman yukarıdakilerle birleşen antik bir şehir olan Tlos, Roma, Likya, Bizans ve Osmanlı gibi mimari karışımlarıyla ünlüdür. 

Tiyatro, kale, bazilika ve akropolis gibi kalan simge yapıları keşfettikten sonra, çarpıcı Xanthos vadisi manzarasına sahip tepenin üstündeki Likya mezarlarına gidin.